Historie

Vespa Club Czech Republic vznikl 26. dubna roku 2004, tehdy ještě pod názvem Vespa Club Praga, oficiálním sepsáním a odesláním zakládací listiny do Fédération Internationale Des Vespa clubs (FIV) v Římě. To byla organizace, která od roku 1963 sdružovala vespa kluby po celém světě, a která se v roce 2006 přetransformovala do nástupnického sdružení Vespa World Club se sídlem v italské Pontedeře. Tam toto sdružení působí pod patronací továrny Piaggio dodnes.

Myšlenka založit Vespa club v Česku se zrodila v hlavách dvou nadšenců, Katky a Víti Křížkových z Prahy, kteří začali jezdit na své modré Vespě ET 50 ccm na jaře 2001. Potkat tehdy další Vespu v ulicích hlavního města, natož mimo něj, bylo velkou vzácností. Stejně, jak sílila vášeň obou jezdit na Vespě co nejčastěji to jde, rostla i potřeba sdílet podobné nadšení s dalšími takto „postiženými“ jedinci. A nápad založit klub, a skrz něj najít další české vespaře, byl na světě. Proto na podzim 2003 napsal Vítězslav do výrobního závodu Piaggio o radu, jak takový klub založit. Tenkrát se s ním spojil manažer prodeje pro střední a východní Evropu Gianlica Guerrieri, se kterým se pak zanedlouho potkali v Praze. A ten dal spojení na prezidentku FIV, paní Christu Solbach, ta v lednu 2004 odpověděla na email a poslala podmínky vzniku klubu.

Podle nich musel být ustavující výbor pětičlenný. Ale protože v tu dobu ještě jiného vespaře neznali a pravidla pro vznik klubu výslovně nezmiňovala podmínku, že každý člen výboru musí vlastnit Vespu, tak s personálním obsazením výboru pomohli příbuzní a známí. K podpisu zakládající listiny došlo 26. dubna 2004 a ještě ten samý den byla odeslána do Říma.

Po udělení schválení založeného klubu k tomuto datu a následném oficiálním zápisu do seznamu ostatních klubů na světě, vznikla zanedlouho potom první podoba stránek klubu a na nich se na jaře roku 2005 objevilo oznámení o prvním historickém setkání vesp v Čechách. To se konalo v sobotu, 11. června 2005 a za misto srazu byl vybrán areál Říčních lázní Jizera v Novém Vestci nedaleko Brandýsa nad Labem ve středních Čechách. Na sraz však tehdy dorazil pouze jeden jediný vespař, Jakub Vrbata, který přijel od Pardubic na své světle zelené Vespě ET2 50 ccm.

Od té doby začalo vespařů a vespařek v Čechách a na Moravě už jen přibývat. Z toho důvodu si účastníci Valné hromady 2014 společně odhlasovali změnu struktury podle mezinárodně platných pravidel a zvyklostí Vespa World Club. Od roku 2015 tedy Vespa Club Czech Republic zastřešuje jednotlivé kluby z různých částí republiky a vystupuje navenek za všechny lokální kluby, které jsou pod ním sdruženy. Členem Vespa Club Czech Republic je nyní možné se stát pouze prostřednictvím některého z lokálních klubů.

Pokud máte zájem o založení dalšího lokálního klubu, postup naleznete zde na stránkách stanov.

Copyright © 2004 – 2024 Vespa Club Czech Republic | web: Martin Šimon
Vespa